Çin Melek Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Melek otu, maydanozgiller ailesinde gelmektedir. Oldukça uzun bir bitki olan melek otu 3 metreye kadar ulaşabilmektedir. Gövdesi uzun, yuvarlak ve içi boştur. Yaprakları ise uca doğru sivri, oval veya üç loplu olabilir.

Yapraklarının kenarları dişli bir yapıya sahiptir. Çiçekleri de şemsiye şeklinde açılır ve sarının tonlarında olur. Meyvelerinin kenarında mantarımsı bir çıkıntı bulunur. Bu özelliği sayesinde suyun üzerinde batmadan kalabilmektedir. Kökleri sünger şeklindedir ve yan kökler saç örgüsünü anımsatır.

Melek otunun ana vatanı Uzak Doğu’dur. Aynı zamanda Orta ve Kuzey Avrupa’da da yetişmektedir. Ülkemizde ise Marmara bölgesi, Doğu Karadeniz ve Beyşehir dolaylarında yetişir.

Çin Melek Otunun Faydaları

Melek otu A, B ve E vitamini bakımından zengindir. bunun yanında manganez, bakır ve demir gibi mineraller içermektedir. Dolayısıyla şifa deposu olarak kullanılmaktadır.

Saç Köklerini Güçlendirir

Melek otunun içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saç kökleri güçlenmektedir. Bunun yanında saçların daha hızlı uzamasını sağlar ve cilt dokusu kendini yeniler.

cin-melek-otu

Adet Dönemlerinde Yardımı Olur

Çin melek otunun içerisinde antispasmodik etki bulunmaktadır. Bu yüzden adet döneminde yaşanan acılara ve sancılara karşı oldukça etkili bir bitkidir. Aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını azaltır ve böylece adet düzensizliğine karşı kullanılmaktadır.

Solunum Yolu Hastalıklarına Karşı Etkilidir

Çin melek oyunun bir diğer faydası ise solunum yolu hastalıklarına karşı şifa kaynağı olmasıdır. Özellikle kış aylarında nezle, grip, bronşit ve faranjit gibi hastalıklardan ortaya çıkan şikayetleri azaltacaktır. Bunun yanında öksürüğü keser ve balgam sökücü olarak kullanılır. Aynı zamanda ter bezleriyle vücuttaki toksik maddeleri dışarı atmaktadır.

Sindirim Sistemini Destekler

Özellikle ağır yemekler tükettikten sonra meydana gelen hazımsızlığı ve şişkinliği azaltmaktadır. Aynı zamanda yediklerinizden dolayı ishal sorunu yaşıyorsanız çin melek otu sizin için en iyi seçeneklerden bir tanesi olacaktır.

Ruh Sağlığını Destekler

Melek otunun çayını tüketerek üzerinizdeki stresten ve gerginlikten bir nebze kurtulabilirsiniz. Günlük ve iş hayatınızda yaşadığınız stresi azaltacaktır. Bununla beraber afrodizyak özelliğe sahip olduğundan kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bunun yanında uyku sorunu çekenler yatmadan önce melek otu çayı tüketebilir.

Çin Melek Otu Zararları

Çin melek otunun pek bilinen bir zararı yoktur ancak her bitkide ve gıdada olduğu gibi aşırısında kaçınılması gerekir. Bazı kişilerde ise alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bunun yanında emziren ve hamile annelerin doktora danışarak tüketmesi gereklidir.

Çin Melek Otu Nasıl Kullanılır?

Çin melek otu çay şeklinde tüketilebilir. Bunun için demliğin içerisine iki tatlı kaşığı kadar kurutulmuş melek otu ekleyin. Arından üzerine 1.5 su bardağı kadar içme suyu ilave edin. 5-10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra süzerek içebilirsiniz.

Adet dönemlerinizdeki ağrılara iyi gelecek diğer bitki çayları hakkında sitemizden yararlanabilir aynı zamanda ” Adet Sancısına Ne İyi Gelir? ” başlıklı yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Author: Douglas Jimenez